Banyo dekorasyonunda yapılan 5 yanlış

banyo-dekorasyonu
Banyolarda dekore edilir mi demeyin. Hem de öyle güzel edilir ki. Ufak birkaç dokunuşla banyonuz bambaşka bir yer olduğunda bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Peki, bu nasıl olur? Yani en ideal banyolar nasıl oluşur? Hem kullanışlı, hem de göze hitap eden banyolara sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Yapılacak şey öyle çok ki. İşin kısa yolu yapılmaması gereken hataları bilmek ve bunlardan uzak durmaktır.

banyo-dekorasyonu-1

İşte banyo dekorasyonunda yapılan 5 yanlış;

  • Işıklandırma ve aydınlatma her türlü dekorasyonda yer alan en ince detaydır. Özellikle banyolar penceresiz ve karanlık alanlar olduğu için aydınlatma çok daha önemlidir. Bu konuda genellikle yapılan hata ise tüm dolapları, fayansları ve aksesuarları gereğince yerleştirip, tavanda sadece bir aydınlatma ile işi bitirmektir. Oysa aydınlatmaların banyonun her bölgesine eşit dağılması ve yeterli gelmesi gerekir.
  • Çoğu insan dekore etmeyi çok süslemek olarak düşünür. Banyoların dekorasyonuna gelince de birçok biblo ve çiçek kullanarak bu alanların oturma odalarından hiçbir farkı kalmaz. Oysa banyoların sade, derin, ferah ve kullanışlı alanlar olması gerekir. Banyo dekorasyonunda hataya düşmemek için fazla süsten uzak durmalısınız.
  • Banyoda aksesuar mı olur demeyin. Öyle güzel olur ki. Bu düşünce banyo dekorasyonlarında yapılan yanlışlardan birisidir. Hiç aksesuar kullanmamak veya çok az aksesuar kullanmak banyoları yaşanmışlık hissinden uzak tutar.
  • Banyo renkleri dekorasyonun önemli adımlarındandır. Ve banyo duvarları, banyolara derinlik hissi ve ferahlık veren alanlardır. Duvarların boya ile kaplı olması bu alanları banyo olmaktan çok bir oda olma havasına sokar. Hele bir de rengârenk boyanmış banyo duvarları, büyük hatalardandır. Derin ve ferah banyolar için duvarların fayansla kaplanmış olması gerekir. Kapı açıldığında aydınlatmalarında etkisi ile ışıl ışıl parlayan fayanslar insanları büyüler. Aynı zamanda boya yerine fayans kullanımı hem temizlik açısından, hem de nem yüzünden çabuk yıpranmaması adına gereklidir.
  • Aslında banyolar evde yapılan dekorasyon çalışmalarının başarısını gösteren yegâne yerlerden birisidir. İlk bakışta, yapılan tüm dekorasyon hataları kendisini gösterir. İnce detaylar çok önemlidir ve bütünlüğü bunlar sağlar. İnceliklere öne vermeden, sadece büyük parçaların dekorasyonu ile uğraşmak yanlış olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir