Banyoda Feng Shui uygulamanın 6 yolu

Feng Shui bir denge öğretisidir. Yani birbirine zıt enerjilerin dengeli bir şekilde hayatın her evresinde bulunmasıdır. Son on yılda bu felsefenin ev dekorasyonlarına yansıması oldukça yaygın bir hal aldı.

banyoda_feng_shui

Feng Shui’ye göre doğada bulunan negatif enerjinin de bize faydası vardır. Her şeyde olduğu gibi dekorasyonda da bu dengeyi kurmak gerekir. Örneğin çalışma odamızda pozitif enerjiye diğer adı ile Yang’a ihtiyaç duyarız. Ancak dinlenme odamızda pasif enerjiye yani Yin’e ihtiyacımız vardır.

Banyolar Feng Shui’nin bekli de en zor uygulandığı bölümlerdir. Feng Shui’ye göre banyolar evin enerji çıkışı noktasıdır. Evin arınma alanlarıdır ve su ile ilgilidir. Banyolarda stresten ve kirden arınılır.

Siz de banyoda Feng Shui uygulaması yapmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı detaylar var.

İşte, banyoda Feng Shui uygulamanın 7 yolu.

  1. Feng Shui’ye göre bilinmesi gereken ilk kural banyoların asla evin merkezinde bulunmaması gereğidir. Evin merkezleri şans noktalarıdır ve banyolar enerji çıkış yerleri olarak kabul edildiği için evin merkezinde olmaları bu felsefeye göre kabul edilemez. Banyolar içerisinde Yin enerji barındırır. Kirli sular burada toplanır. Feng Shui uygulamalarında banyoların bir duvarının kesinlikle dış kanatta olması gerekir.
  2. Banyo su ile bütünleşen bir ortamdır. Bu nedenle bu alan dekore edilirken suyu çağrıştıran renkler tercih edilir. Mavi ve tonlarının yanında gri ve mor renkleri de kullanılabilir. Kırmızı sıcak bir renktir ve doğru enerjinin oluşması açısından yanlış bir seçim olacaktır. Yeşil ve sarı için de aynı durum geçerlidir. Yeşil bereketi, sarı çalışmayı simgeler ve bu renkleri banyolardan uzak tutmak gerekir.
  3. Birden fazla katlı evlerde Feng Shui’ye göre üst kattaki banyoların kapıları evin giriş kapısının üzerinde olmamalıdır.
  4. Banyo mobilyalarında parlak renkler tercih etmek Feng Shui’ye göre doğru değildir. Bunun para sıkıntısına neden olacağı düşünülür. Bu nedenle parlak yüzeyler yerine mat olanlar seçilir.
  5. Banyo dekorasyonunda Feng Shui uygularken fazla aksesuara yer yoktur. Banyoların ferah ve sade olması önemlidir.
  6. Banyo kapılarının evin giriş kapısından görünmemesi gerekir. Bu durum Feng Shui’ye göre şanssızlığı simgeler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir