Bebek odası hazırlanırken dikkat edilmesi gereken 13 önemli detay

bebek-odasi
Bebek odası hazırlanırken tüm anne ve babaları, aile bireylerini farklı bir heyecan alır. Bu odayı hazırlamak heyecanlı olduğu kadar zevkli ve eğlenceli bir iştir de. Hem odayı düzenlemek hem de bebek için bir şeyler almak unutulmayacak tatlı anlardır. Bebek odası düzenlenirken mobilya alımından aksesuar seçimine kadar her türlü detay düşünülürken bebeğin rahatı, huzuru ve sağlığı ön plana alınmalı, tehlikelerden korunacak seçimlere yer verilmeli. Aynı durum kullanılacak tekstil ürünleri seçilirken de önemli.

bebek-odasi-2

Bebek odası hazırlanırken dikkat edilecek hususlar ve detayları sizler için hazırladık.

 1. Bebeğin odasında kullanılacak malzemeleri seçerken mutlaka ki eşyaların renklerine ve görünümüne önem verilir. Bunların yanı sıra öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus seçilen mobilya ve malzemelerin sağlık koşullarına uygun ve temizliği kolay eşyalar olmalarıdır. Seçilen mobilyalarda sert ve sivri köşeler olmamalı, mobilyalarda kullanılan boyalar kanserojen maddeler içermemeli, karyolanın yüksekliği ayarlanabilir olmalı, karyolanın parmaklık aralıkları bebeğin başının sıkışmayacağı darlıkta olmalıdır.
 2. Bebek için seçilen oda güneş ışığı almalı, mutlaka odanın havalandırılacağı bir penceresi bulunmalı, bebek odasının ebeveyn odasına yakın olmasına özen gösterilmeli ve oda boyutları ise en az 15 metrekare büyüklüğünde olmalıdır.
 3. Bebeğin odasında manyetik alan oluşturacak eşya ya da aksesuarlara yer verilmemelidir. Bu tür eşyalar bebeğin uyku düzenini bozabilir, rahat ve huzurlu uyumasını engelleyebilir.
 4. Oda düzenlemesi yapılırken oda çok fazla mobilya ile doldurulmamalı, bebeğin oyun oynayabileceği ya da emekleyebileceği geniş bir alan bırakılmalı. Fazla kalabalık bir ortam yaratmayan ancak işlevsel mobilya ve eşyalar seçilebilir. Odanın düzeni yapılırken kullanım alanının ferah bırakılması dikkat edilmesi gereken detaylar arasında.
 5. Bebeğin yattığı odanın ısısı önemlidir. Sıklıkla odanın ısısı kontrol edilmelidir. Bebek odasında mutlaka bir derece bulundurun.
 6. Büyük halılar yerine daha ufak tarzda kilimler tercih edin. Halılar çok fazla toz biriktirdiğinden ve temizlemesi daha zor olduğundan dolayı bakterilerin oluşmaması açısından odada tercih edilmemeli.
 7. Bebeğin odasındaki mobilyaları seçerken yapılacak en sağlıklı seçim ahşap türdeki mobilyalar. Mobilya seçiminde bebeğin belli bir yaşa geldiğinde kullanabilmesi içinde tasarlanmış mobilyalar seçilmelidir.
 8. Bebeğin odasında, yatağında kullanılan tekstil ürünlerini seçerken sentetik ürünlerden uzak durmak ve pamuklu kumaşlara yönelmek gerekir.
 9. Yatak seçimi de oldukça önemli. Fazla sert ya da fazla yumuşak yataklardan kaçınılmalı. Bebeğe seçilen yatağın bebeğin sağlığı açısından yarım ortopedik olmasına dikkat edilebilir.
 10. Bebek odasında doğru aydınlatma seçimi de bebeğin rahat uyuyabilmesi ve gözlerinin rahatsız olmaması açısından önemli. Bu nedenle tepeden ve direkt aydınlatma türleri yerine aplik ya da abajur kullanabilirsiniz.
 11. Oda düzenlemesi yapılırken duvarlarda, mobilyalarda ve aksesuarlarda açık renkler kullanarak dekor etmek odayı hem ferah ve geniş gösterir hem de odaya aydınlık katacaktır. Dekorasyonda pastel tonlar tercih ederek odada daha sakin ve huzurlu bir etki yaratabilirsiniz. Örneğin pudra pembe tonları, mavi, yeşil gibi renkler oda içerisinde sakinleştirici etki yaratabilecek renklerdir.
 12. Bebeklerin eğlenmesini sağlayan, sıkılmasını önleyen oyuncaklar yatak başına asılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken detay asılacak oyuncakların, bebeğin uzanamayacağı yükseklikte olmasına dikkat etmektir.
 13. Bebeğin odasında bir telsiz bulundurun. Böylelikle başka bir odada da olsanız bebeği dinleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir