Dekorasyonda çini modası

cini-mutfak
Tarihimizde oldukça önemli bir yeri olan çini desenleri, çok uzun zamandır hayatımızda olmaya devam ediyor. Fakat modanın zaman zaman esiş yönünü değiştirmesiyle, kimi zaman popüler olurken kimi zaman da popülerliğini yitirebiliyor.

Geçmişten günümüze modernize olarak ulaşmakta olan çini, dekorasyonda çini modası ile en çok banyolarda kullanılarak karşımıza çıksa da arzuya göre mutfakta ve taban döşemelerinde sıklıkla karşımıza çıkar. Osmanlı zamanından günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan çini sanatı, duvar çinileri ve seramik ürünleri üzerinde uygulanmış halleriyle karşımıza gelir. Çinicilik kelimesinin tam manası fayans, porselen tabak ve seramik gibi objelerin süslenmesi işidir. İç ve dış mimarinin süslenmesinde kullanılan çini sanatı, Osmanlılardan günümüze kadar ulaşmış geleneksel bir Türk sanatıdır.

Banyo dekorasyonunda çini modası

Banyonuzu çini modası ile dekore etmek istiyorsanız bu dekorasyonu banyo duvarlarınızın tamamında, zeminde veya sadece musluğun arka kısmında uygulayabilirsiniz. Evinizde geçmiş yüzyılların izi de olsun istiyorsanız dekorasyonda çini modasını takip etmeniz yerinde olacaktır. Karo çinilerin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte, duvarlarınızda ve zemin döşemelerinizde tarihimizi temsil etmekte olan karolarla farklılık yaratabilirsiniz.

Çini dekorasyonunda, turkuaz ve mavi tonlarının hakimiyetinden farklı renk ve desenlerin kullanımına artık geçilmiştir. Bu durum bir yandan tarihin yaşatılmasıyla birlikte özgürlüğünde katkısıyla farklı desenler, farklı renklerle bütünleşerek tarzınızda farklılık imkanı sağlıyor. Yeni moda olan çinileri, banyonuzun duvarlarının yarısına kadar uygulatmak da farklı bir seçenek olarak düşünülebilir.

Mutfak dekorasyonunda çini modası

Mutfaklarda çini kullanımı en çok mutfağın tezgah duvarı kısmında rastlanır. Özellikle de musluk arkası olan kısım en çok göz önünde olan kısımdır. Karoların desenlerine ve renklerine göre yerleştirilmesi konusunda, simetri takıntısı olan kişilerdenseniz, tek renk ve desen üzerinde çalışma yapılmasını istemeniz yerinde olacaktır.

Tezgah üstü kısmındaki çini uygulamasının farklı bir boyut kazanmasını istiyorsanız ve eğer imkanınızda varsa uygun olan kısımlara ahşap uygulaması yaptırmanız görüntüyü çok daha zenginleştirecektir. Ahşap ve çininin birlikte kullanılması farklı bir şıklık katmaktadır.

Dekorasyon yaparken çiniyi mutfağınızın zemininde uygulamak istiyorsanız mutfağınızın tabanının şekline uygun olan desenleri seçmeniz yerinde olacaktır. Yani uzunlamasına bir mutfak tabanı uygulaması düşünülüyorsa ona uygun olan desenler ve renkler seçilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir