Dekorasyonda Uzakdoğu tarzı

uzakdogu-mobilyaİnsanlar dekorasyona önem verdikçe farklı kültürlerin dekorasyon fikirleri de bir bir karşımıza çıkıyor. Bunlardan en çok ilgi çekeni ise Uzakdoğu tarzı. Birden çok Uzakdoğu ülkesi olduğu için dekorasyonların farklılık göstermesi söz konusu, ancak tabanda hepsi aynı. Bu tarzda bütünlük son derece önemli. Sadece mutfağı ya da sadece salonu bu tarz döşemek ortaya garip bir sonuç çıkaracaktır. Bu nedenle uygulamaları evinizin veya ofisinizin her köşesinde yapmalısınız. Uzakdoğu tarzını beğeniyorsanız ve uygulamak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı genel kurallar var.

5

İşte size tüm genel hatları ile dekorasyonda Uzakdoğu tarzı;

  • Dekorasyonda seçimizin Uzakdoğu tarzı ise tüm eviniz baştan aşağı bir değişim sürecine girecektir. Bunun için küçük bir inşaatı göze almalısınız. İşe renk seçimi ile başlayın. Uzakdoğu tarzında renkler doğadan gelirler ve bu nedenle natüreldirler. Mavi, kahverengi ve yeşil gibi. Duvarlarda ve yerlerde bu renklerin pastel tonları tercih edilir. Aynı zamanda ahşap uygulamalar bu tarzın önemli bir parçasıdır.
  • Uzakdoğu tarzı doğadan ve doğallıktan yanadır. Bunun içinde kullanılan aksesuar vb her malzeme doğal olmalıdır. Plastik malzemenin kesinlikle kullanılmadığı bu tarzda ahşap ve bambu ön plandadır. Objelerde ise cam, seramik, metal ve kâğıt tercih edilir.
  • Sadeliğin ve işlevselliğin işlendiği Uzakdoğu tarzına bu nedenle minimalist denir. Kullanılmayan eşyaların yaşam alanında yeri yoktur.
  • Uzakdoğu tarzında duvarlar genellikle sade tercih edilir. Veya ahşaplarla yapılan dekorasyon uygulamaları seçilir. Değişimi yaşarken duvarlarınızda ki süslerden vazgeçmelisiniz.
  • Mumlar Uzakdoğu tarzının en önemli aksesuarlarıdır. Bunları sergilemek için cam veya seramik kapları tercih edin. Mumlarla çevrili dinlenme köşeleri bu tarzla döşenmiş her evde vardır. Ancak unutmayın ki Uzakdoğu tarzında kullanılmayan eşyalara yer yoktur, bu durumda mumlar süs amaçlı değil kullanım amaçlıdır.
  • Uzakdoğu tarzında yüksek mobilyalara yer yoktur. Oturma grupları, yataklar hatta masalar dahi yerden olabilir. Örneğin yere yakın bir yatak, mumlar ve açık renk kumaşlar tamda istediğiniz stil olacaktır.
  • Doğallıktan bahsederken su ve bitkilerden bahsetmek olmaz. Dekorasyonda bu öğelere sıklıkla yer verilir. Bitkilerden kasıt büyük yapraklı saksı çiçekleridir, rengârenk olması yerine yeşil yapraklı olmaları tercih edilir. Su öğesini nasıl kullanacağınız konusunda ise posterlere bir göz atmalısınız.
  • Gösterişten tamamen uzak, rahatlıktan ve doğallıktan yana olan Uzakdoğu tarzında pencerelerinizde görüntüyü tamamlıyor olmalı. Dekoratif aynı zamanda sade renkli ve hafif kumaşlı perdeler doğal ve şık olacaktır.uzakdogu-mobilya-1

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir