Eğlenceli çocuk odaları tasarımları için 9 öneri

Çocuk odası evimizin küçük bireyleri için hazırlanmış mekanlardır. Çocuk odalarının çocukların uyumak, oyun oynamak gibi ihtiyaçlarını karşılaması yanında onların kendini geliştirmesine ve eğlenmesine yönelik ihtiyaçlarını da karşılayan bir mekan olması oldukça önemlidir.

egleceli

Özellikle duvarlar çocuk odasını eğlenceli hale getirmek için harika bir yer. Ufak değişikliklerle çocuğunuzun odasına duyduğu aidiyet duygusunu geliştirebilir ve çocuğunuzun daha fazla eğlenmesini sağlayabilir.

Eğlenceli çocuk odaları tasarımları için 9 öneri

1-Hemen hemen her çocuk dışarıda özellikle de parkta oynamaya bayılır. Çocuğunuzun aynı parkta oynadığı gibi güvenilir bir ortamda aynı şekilde eğlenmesini sağlamak için tavana monte edebileceğiniz  ayaklı olan salıncaklar tercih edebilirsiniz. Böylece dışarıda düşme yaralanma gibi birçok tehlikeden de çocuğunuzu korumuş olursunuz.

2- Çerçeve ve tablolarda da yine çocuk odası dizayn etmede yararlanılabilecek aksesuarlar arasındadır. Bu tarz aksesuarları çizgi kahramanlarla ve süper kahramanlarla hazırlanmış çerçeve ve tablolar sayesinde çocuk odaları eğlenceli hale kolaylıkla getirilebilir.

3- Çocuk odasının müsait olan herhangi bir kısmını ya da duvarını resim yapmak ve el becerilerini geliştirmek için tahta ya da resim yapmaya olanak sağlayan materyallerle kaplayarak, renkli tebeşir ve kalemlerle çocuğunuzun el becerisini geliştirirken odasını eğlenceli hale getirebilirsiniz.

cocuklar-4

4- Çocuğunuz baza veya karyola tarzı yataklarda yatmakta hoşlanmıyorsa tavana zincirlenen hamak tarzı ancak çok fazla yüksek olmayan bir yatak tercihiniz olabilir. Hem eğlence hem de konfor açısından oldukça farklı bir yatak fikri.

5- Klasik renklerden vazgeçin. Özellikle kız çocuklar için pembe erkek çocuklar için kullanılan mavi renk oldukça demode oldu. Üstelik bu sıradanlık göz zevkine de hitap etmiyor. Çocuklar oldukça renkli hayal güçlerine sahip bu yüzden onları iki renge sınırlı bağlamak yanlış. Doğanın diğer renklerinden olan yeşil, kırmızı, turuncu, sarı gibi enerji veren ve eğlenceli renkleri tercih edebilirsiniz.

6- Çocuğunuzun yaşını oda dizaynında mutlaka göz önünde bulundurun. 0-5 ile 5-10 yaş arası çocukların beğenileri aynı olmaz ayrıca oyun ihtiyaçları ve odada gerekli materyallerde farklı olacaktır. Bundan dolayı çocuk odası dizayn ederken çocuğun ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olmasına özen gösterin.

7- Çocuk odalarını eşya ile doldurmamak boğmamak gerek. Oldukça sade eşyalardan dizayn edilmeli. Hem çocuğu görünmez kazalardan korumuş oluruz hem de oda da hijyen sağlamak daha kolay olur.

8- Çocuk odası takım olarak tercih edilecekse özellikle masallardan ya da süper kahramanlardan esinlenerek dizayn edilmiş takımlar tercih edilebilir özellikle kızlar için prenses yatakları, şatoya benzeyen karyolalar, iki katlı ranza tipi yataklarda bir kısmı kaydırak şeklinde eğlenceli olan modeller çocuk odalarını eğlenceli kılmanın farklı yollarındandır.

9- Çocuk odası duvarlarında stickerlar kullanılarak çocuk odaları eğlenceli hale getirilebilir. Bu tarz stickerler bir birinden farklı tasarımları ile hem erkek hem de kız çocuklarının hoşuna gidecek, belki de hayal güçlerinin içinde olduğu ya da sevdiği birçok farklı şeyin ve herhangi bir kahramanın onun yanında olmasını sağlayacaktır. Duvar etiketleri dediğimiz ürünlerle daha sevimli ve sıcak bir hale getirebilirsiniz. Çocuk duvar stickerı ya da duvar dövmesi, çocuk duvar etiketi, duvar çıkartması, çocuk odası duvarları, çocuk odası duvar sticker şeklinde birçok mağaza da bulabilirsiniz.

erkek-10

Bunların dışında modern çocuk odası dizaynlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle çocuk odası tavanlarında gergi tavan kullanarak bu tavanlara doğa resimleri, çizgi kahramanlar ya da farklı desenlerle çocuk odasını eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yatak seçiminde klasik modellerden farklı farklı tasarımlara sahip tasarım modeller tercih edilebilir. Aydınlatma da başucu rengarenk aydınlatma sistemi ve gece lambaları yine tercihiniz olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir