Erkek çocuk odası dekorasyonu

Erkek çocuk odası dekorasyonu yapılırken renk ve model konusunda kızlara göre daha az seçenek olduğu düşünülse de, günümüzdeki dekorasyon seçeneklerinin artması erkek çocuk odalarında da çok daha keyifli ve neşeli odalar hazırlamaya imkan tanıyor.

erkek-çocuk-odası-2

Erkek çocuklarının zevkleri başkadır. Çocuğunuzun taleplerine göre bir tema oluşturarak, oda dekorasyonunu yaparken bu temayı dikkate alabilirsiniz. Erkek çocuk odası dekorasyon fikirleri uygulanırken göz önünde bulundurulması gereken unsurlar çocuğun yaşı ve tabi ki zevkleri olmalı. Çocuğun yaşına uygun mobilya ve aksesuarlar tercih edilmeli, kitaplık, çalışma masası, komodin, gece lambası, gardrop gibi her gün kullanacağı mobilyalar dekore edilen odanın boyutlarına uyumlu olacak şekilde muhakkak bulundurulmalı. Altı çekmeceli bir yatak tercih ederek hem dolap, hem oturma alanı, hem de eşyalarını koyabileceği alanlar oluşturabilirsiniz.

Erkek çocuk odalarında en önem vermemiz gereken şeylerden biri de düzen.  Özellikle okul çağına henüz gelmemiş bir oğlunuz varsa, odasında geçirdiği zamanın çoğunluğunun oyun ile geçeceğini tahmin edebilirsiniz. Doğal olarak birçok oyuncağının olması nedeniyle odada bir dağınıklık oluşması da söz konusu. Çeşitli kutular, sepetler sandıklar kullanarak oyuncaklarının ve eşyalarının derli toplu durmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle 4-8 yaş aralığındaki çocuklar için hem kişisel becerilerini geliştirmek hem de zihinsel becerilerini geliştirmek için odalarında eşyalar ya da oyuncaklar bulundurmak dekorasyon yaparken önem verilmesi gereken bir detay. Çocuk odasını gereksiz ve kullanmayacağı mobilyalarla doldurmak yerine çocuğun yaşına uygun olan oyuncak ve gerekli eşyalara yer vermek de fayda var.

Çocuğunuzun odasında sevdiği bir film karakteri veya ilgi gösterdiği bir hobisi ile ilgili objelere yer verdiğinizde çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz. Son dönemlerde Batman ve Spiderman, Iron Man, Hulk gibi süper kahramanlı pek çok çocuk odası tekstili ve aksesuarı erkek çocuk odalarında ilgi görüyor. Çocuğunuzun sevdiği süper kahramanı biraz daha az tanınan bir figür ise odası için kendi ve çocuğunuzun fikirlerinizi de odayı dekore ederken katabilirsiniz.erkek-11

Spora meraklı bir oğlunuz varsa ilgilendiği spor dalları ile ilgili figürlerin yer aldığı bir dekorasyon şekli onun odasında çok daha eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilir. Futbol kalesi, basketbol potası gibi şişme oyuncaklar oğlunuzun çok hoşuna gidecek. Futbol seven bir oğlunuz varsa, yatak kısmını ranza şeklinde ve alt kısmı kale olacak şekilde dizayn ettirebilir ve yeri yeşil halı döşeyerek erkek çocuğunuza mini bir futbol köşesi hazırlayabilirsiniz.

erkek-çocuk-odası-5

Çocuğunuz kahramanlar ya da hobileri ile ilgili değil de, odasında çeşitli hayvan figürleri istiyorsa  odasının duvarlarında  hayvan figürlü duvar kağıtları kullanabilir böylelikle odasında çok daha keyifli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuk odasının bir duvarını farklı bir duvar kağıdı ile döşeyebilir ya da bir duvara boyama yapabilirsiniz.  Değişik duvar panoları çocuklarınızın hoşuna gideceği gibi odasına farklı bir hava da katacaktır.

Oğlunuzun odasının bir köşesinde hazırlayacağınız oyun köşeleri, odasında oyun oynarken ve arkadaşları ile vakit geçirirken çok daha fazla keyif alabilmesini sağlar. Oyun köşesi için eğer yeriniz varsa çocuklar için özel üretilmiş çadırlardan alabilir ve oyun alanına yerleştirebilirsiniz. Fiziksel gelişimlerini tamamlamak amacıyla tasarlanmış fiziksel aktivitelere oyun köşelerinde yer verdiğinizde, çocuğunuzun hem kendisi ile hem de arkadaşları ile vakit geçirirken bu aktivitelerle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Odada yeterli yeriniz varsa, oyun için ayırdığınız alanda  bir oyun parkı oluşturmak da güzel bir fikir. Çocuğunuz bu parkta oynarken oldukça keyifli vakit geçirebilir.

Erkek çocuk odası duvar dekorasyonu yapılırken duvara monte edilecek kitaplık ile hem odada yerden kazanabilirsiniz, hem de çocuğunuzun kitaplarını, dekoratif eşyalarını ve oyuncaklarını yerleştirebileceği bir alan yaratabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir