Fonksiyonel ve şık banyolar için pratik öneriler

Kullanışlı ve şık banyolara kavuşmak bizim elimizde. Birkaç önemli detaya özen göstererek işlevsel banyolara sahip olabilirsiniz. Bu önemli noktaları sizin için bir araya getirdik.

banyo-ayna

Aydınlatma ve ayna seçimi
Öncelikle aydınlatma ile işe başlayalım. Banyonuzda birden fazla aydınlatma kullanmak size günlük hayatta kolaylık sağlayacaktır. Yemek odasında kullandığınız sarkıt tipi aydınlatma, ikili aplik veya salonda tercih ettiğiniz bir abajuru banyonuza taşıyarak stil sahibi bir görünüm yakalayabilirsiniz. Banyonuzda  akşamları parlayan borulara karşı önlem amaçlı ışık yoğunluğunu düzenleyen dimmer kullanın. Duvar apliklerini aynanın iki yanına astığınızda yansıma yapabileceğinden , yukarı bir konuma asarak ışığı daha net alabilirsiniz.

Küçük banyolarda dolaplı ayna kullanarak kişisel bakım ürünlerinizi saklamak için ideal bir alan yaratabilirsiniz. Banyonuzda yeterli alanınız varsa daha orijinal ve dekoratif modelleri tercih edebilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak aydınlatmalı aynaları kullanabilirsiniz. Kenardan veya üstten aydınlatmalı aynalar şık görünümünün yanı sıra ortamı aydınlatmasıyla tercih edilebilir. Hem böylece lavabo etrafında farklı bir aydınlatma kullanmanıza da gerek kalmaz.

banyo-7

Zemin ve duvar seçimi
Yer ve duvar karolarında aynı türden malzeme tercih etmek yerine farklı dokuları bir arada kullanabilirsiniz. Farklı seramik dokuları ve değişik desenli karolar ortama derinlik katabilir.

Duvarda tamamen fayans kullanmak yerine, duvarın bir bölümünü duvar boyasıyla renklendirebilirsiniz. Yer döşemesinde mat yer karolarını tercih etmeniz önerilir. Parlak olanlara nazaran daha az kaygan olacağından oldukça kullanışlı olacaktır. Eğer ahşap döşeme kullanacaksanız kesinlikle su izolasyonunu yaptırmanız gerekir.

Banyonuza zengin ve göz alıcı bir görünüm katmak için mermer dokuları seçebilirsiniz. Doğa dostu bambu döşemeler tercih ederek de banyonuza otantik bir hava katabilirsiniz.

Duvarınızda kullanacağınız duvar kağıtları ile sıcak ve sevimli bir ambiyans yaratabilirsiniz. Eğer iki banyoya sahipseniz misafir banyonuzda kullanarak şık bir ortam oluşturabilirsiniz.Sık banyo yapılan, fazla nem alan banyoda uygulamanız pek doğru olmaz.

banyo-aksesuar

Aksesuar seçimi
Banyoların vazgeçilmezi duş perdesi ve havlular mekanı zenginleştiren en önemli aksesuarlardır. Banyonuzda kullanacağınız renkli bir duş perdesi ile mekana canlılık katarken aynı zamanda suların dışarı taşmasını önleyebilirsiniz.

Değişik havlu askılıkları, şık bir ayna ve dekoratif aksesuarlar ile tarzınızı banyonuza yansıtabilirsiniz. Havlularınızı küçük bir sandalyede sergileyebilir veya merdivenden raflı bir dolap kullanarak banyonuza farklı bir hava katabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir