Kanepe seçiminde ve kullanımında nelere dikkat etmeli

Evinizin salonu veya oturma odasındaki mobilyalar ve kanepeniz eskidiyse değişme zamanı gelmiş demektir. O halde yeni bir kanepe almak için hazırlıklara başlayın. Sizler için kanepe alırken dikkat etmeniz gereken noktaları ve kanepe kullanımına ilişkin pratik tüyoları bir araya getirdik.

koltuk-2

Döşemelik kumaş seçimine dikkat
Koltuk seçiminde koltuğun kumaşı oldukça önemlidir. Örneğin; kiri ve lekeyi daha iyi gizleyecek bir kumaş arıyorsanız, fitilli ve kalın dokulu kumaşlara yönelmelisiniz. Bu tip kumaşların koyu renkli olanları aşınma ve yıpranmaları da daha az belli eder.
Mekana ışık katmak ve dekorasyonunuzu daha zengin göstermek için yarı mat veya parlak kumaşları tercih edebilirsiniz.

mavi-kanepe

 

Ayak modeline karar verin
Ayakları görünen bir model stil bakımından her zaman daha şık bir görünüm sağlar. Evinizde klasik bir dekorasyon hakimse torna ayak ideal bir seçim olabilir. Düz hatlı ayaklar ise daha çok modern tarzda dekorlar için uygundur.

krem-kanepe

Genişliğini belirleyin
Kanepeniz dar mı geniş mi olsun? Bu konuda kullanışlılığı ve rahatlığını düşünerek bir karar verin. Eni dar ve sıkı minderli modeller uzun süre gevşemeyeceğinden daha kullanışlı olacaktır. Ayrıca formu kolayca bozulmayacağı için kanepeniz hantal bir görünüme bürünmeyecektir. Ancak rahatınıza düşkünseniz geniş ve hafif yumuşak minderli koltukları da tercih edebilirsiniz.

yesil-koltuk

Üçlü minderler ile geniş bir görünüm yaratın
Geniş bir kanepeniz olsun istiyorsanız, seçiminizi üç minderli kanepelerden yana kullanabilirsiniz. Bu tür kanepeler olduğundan daha geniş görünür.

Ev dekorasyonunuza sevimli bir hava katmak için bank tipi kanepeleri tercih edebilirsiniz.

Nasıl Kullanmalı?

İstediğiniz kriterlere uygun bir kanepe aldınız. Peki onu nasıl kullanmalısınız?

• Kanepenin önüne koyacağınız sehpanın boyutu önemli. Tercih edeceğiniz sehpa kanepenin genişliğinin 2\3’ü kadar olmalı. Daha uzun bir model kanepeyi kapatıp hantal bir görüntü yaratabilir.

• Kanepeyi yaslayacağınız veya önüne koyacağınız duvarın boyutlarını da göz önünde bulundurun. Koymayı düşündüğünüz alandaki duvar fazla genişse kanepe burada kaybolabilir. Duvara uygun ölçülerde bir kanepe tercih ederseniz problem olmaz.

• Koltuğunuzun üzerindeki duvarı tek büyük bir tablo veya farklı boyutlarda asılmış tablolarla süsleyebilirsiniz. Aynı şekilde ayna da kullanabilirsiniz. Ayna ile mekana hem derinlik hissi hem de ferahlık katarsınız.

• Düz kumaşlı bir kanepe tercih ettiyseniz, üzerinde mutlaka desenli yastıklar kullanın. Böylece kanepenizi biraz renklendirebilirsiniz. Çizgili veya çiçekli küçük desenli modelleri tercih ederek dengeli bir görünüm sağlayın. Kışın yünlü ve kadife kumaştan yastıklar kullanarak sıcak bir ev dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir