Mutfağı yenilemek için 3 sebep

Evlerin en çok kullanılan ve en çok yıpranan bölümlerin başında mutfaklar gelir. Hızlı ve kolay yıpranıyor olması normal değil mi?

mutfak-7

Bazı evlerde, özellikle kalabalık ailelerde hayat neredeyse mutfakta akar. Her ne kadar anneler sürekli mutfakta bir şeylerle uğraşıyor olsalar da evin her bireyi ayrı ayrı kullanır mutfağı. Aileler ne kadar kalabalık olursa mutfağa giren kişi sayısı da o kadar fazla olur. Böylece evin en çabuk eskiyen bölümlerinden birisi haline gelir.

Sürekli açılıp kapanan dolap kapakları, üzeri her daim dolu olan mutfak tezgahları, sıklıkla kullanılan elektrikli aletler derken bir de bakmışsınız mutfağınız eski güzelliğini ve cazibesini yitirmeye başlamış ve kullanım rahatlığını kaybetmiş.

Peki, mutfağınızın artık yenilenmesi gerektiğini nasıl anlarsınız? Bu elbette zor bir karardır çünkü mutfaklara ayrılan bütçeler hayli kabarıktır. Bu nedenle doğru zamanın geldiğini anlamanız gerekir.

İşte size mutfağınızı yenilemek için 3 sebep:

  • Mutfaklarda yağ kullanımı malum, oldukça fazla. Yemek yaparken etrafa sıçrayan yağlar uzun süre kaldıktan sonra yapışkan bir hal alıyor. Bu durum üst üste devam ettiğinde ise temizlik çözüm olmuyor. Özellikle duvarlara sıçrayan veya dökülen yağları bir süre sonra silmeyle de yok edemiyorsunuz. Kısacası mutfak duvarlarınızın yenilenme nedenlerinin başında sıçrayan ve duvarlara kötü bir görünüm veren yağlar geliyor.
  • Mutfak dolaplarınız sürekli bir hareket içerisindedir. Kullanılan mutfak eşyaları, tencereler, bıçaklar vb. metal eşyalar bu dolapların çizilmesine ve zedelenmesine neden olabilir. Dolap kapaklarında yer alan kulplar en çok dökülen kısımlardandır. Bazen acelenize gelir ve farkında olmadan kulp elinizde kalır. Tüm bunlar dolaplarınızın eski ve yıpranmış görünmesine neden olur. Eskiyen kısımlardan biri de lavabolar ve musluklar. Bütçeniz uygunsa dolaplarınızı belirli aralıklarla, trendleri de takip ederek değiştirmek elbette en güzelidir. Ancak bunun için yeterli bütçeniz yoksa kırılan ve dökülen parçaları onararak, çizilen yerleri cila ve kapatıcılarla yok ederek dolaplarınızı yenileyebilirsiniz.

mutfak-6

  • Teknolojinin arkasından yetişmek zor. Özellikle mutfak aletlerinde her geçen gün sürekli yeni model ve versiyonlar ortaya çıkıyor. Elinizdeki mevcut olanları, özellikle mutfak beyaz eşyalarını sürekli değiştirmek mümkün değil. Değişim ve yenileme için ancak bozulması ve işlevini kaybetmesi gerekiyor. Onun haricinde küçük ev aletleri yine aynı şekilde, ancak bozulduğunda yenisi ile değiştirmek mümkün. Eğer  beyaz eşyalarda bozulmalar iyice arttıysa mutfaktaki bu eşyaların yenilenme zamanı gelmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir