Mutfak dekorasyonu fikirleri

mutfak-gri
Mutfağınızın dekorasyonunu planlarken ilk işiniz ne şekilde olacağına karar vermeniz. Düz biçimde sıralanmış bir mutfak mı yoksa köşeli bir mutfak mı tercih edersiniz. Mutfağınızın şekline ve boyutlarına göre en uygun modeli düşünün. Rahat hareket edebileceğiniz kullanışlı bir alan yaratın.

mutfak-yemek

Mutfağınızın en temel ihtiyaçları olan beyaz eşyalarınız ve dolaplarınızı yerleştirmeden önce yemek alanının mümkün olup olmadığını belirleyin. Daha sonra yemek masanızın en uygun nereye konulabileceğini, ortada mı yoksa köşe de mi durması gerektiğine karar verebilirsiniz. Masa koyacak yeriniz yoksa size depo alanı sağlayabilecek çözümlerle mutfağınızı zenginleştirebilirsiniz. Duvarlara asacağınız dolaplar ve raflar bu noktada iyi bir seçim olabilir. Eğer küçük de olsa masa için alanınız var ise şanslısınız demektir. Mutfağınızda renkli bir yemek köşesi yaratarak keyifli vakit geçirebileceksiniz.

yemek-kose

Küçük bir eviniz varsa açık mutfak tercih edebilirsiniz. Açık mutfaklarda yemek alanı için bir ucu duvara sabitlenen yüksek ayaklı bir masa kullanabilirsiniz. Masayı bar sandalyeleri ile tamamlayarak küçük atıştırmalarınız ve çay-kahve molalarınız için keyifli bir köşe oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu bar masasıyla mutfak ile oturma alanınız arasında da bir sınır yaratmış olursunuz.

kucuk-acik-mutfak

Geniş ve ferah bir açık mutfağa sahipseniz mutfağınızın önünde büyük bir yuvarlak masa kullanarak şık bir ortam yaratabilirsiniz.

Eğer yeriniz müsaitse mutfağınızda ada ünite kullanarak şık ve kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz. Tezgah, yemek masası, pişirme veya depolama alanı olarak kullanabileceğiniz ada üniteler mutfakta işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak mutfağınıza ada ünite yerleştirmek için geniş bir mekana sahip olmalısınız.

ada-unite-mutfak

Mutfağınızda kullanacağınız model kadar renkleri de önemli. Zemin ile dolap, tezgah ve duvar renklerinin uyumlu olmasına özen gösterin. Mesela koyu renk yer zemini tercih ettiyseniz açık renkli bir dolap kullanarak mutfağı daha ön plana çıkarabilirsiniz.

mutfak-beyaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir