Mutfaklara canlılık ve renk katacak dekorasyon fikirleri

Mutfakların kullanışlı olması kadar şıklığı da önemli. Mutfağınızda neşeli ve renkli bir hava yaratmak istiyorsanız, ufak dokunuşlarla farklılıklar yaratabilmeniz mümkün.

mutfak-4

Mutfağınızdan sıkıldıysanız,  bazı küçük değişiklikler yaparak mutfağınızda farklı bir hava yaratabilirsiniz. Fazla harcama yapmadan mutfağınızın görünümünü ve havasını değiştirebilmeniz çok da zor değil. Sizin için bir araya getirdiğimiz mutfak dekorasyon fikirleri mutfağınızın havasını değiştirmenizde oldukça yardımcı olacak.  Düzenli ve planlı şekilde dekore ettiğinizde mutfaklarınız çok daha şık ve huzur verici bir hal alacaktır.  

Mutfakta yemek yemeyi, çay, kahve sohbeti yapmayı sevenler mutfaklarında yeterli yere sahip iseler, şık bir mutfak köşesi oluşturabilirler. Mutfağınızın genişliğine göre cam kenarına ya da mutfağınızın ortasına bir masa ve sandalyeler yerleştirebilirsiniz. Küçük bir mutfağa sahipseniz ama yeriniz varsa cam kenarına ufak bir masa koyarak etrafında pastel tonda sandalyelere yer verebilirsiniz. Masanın üzerine koyacağınız çiçekler ve mumlar ile çok daha sıcak bir hava yaratmanız mümkün. Mutfağınız büyükse ise yemek masanızı sedir şeklinde oturma grubuyla oluşturabilirsiniz. Mutfağınızda köşede kalan alanlar varsa, bu alanları yemek bölümü olarak değerlendirebilir, köşe koltuklar kullanarak hoş ve keyifli bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Sedir tercih ederseniz, sedirin üzerine koyacağınız renkli ve desenli yastıklar ile oldukça şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

mutfak-16

Mutfağınızın duvarlarına yapacağınız dokunuşlar için duvar sticker’ları veya farklı renk ile desendeki duvar kağıtlarından faydalanabilir, duvarlarınıza renk getirerek  mutfak dekorasyonunuzda değişiklik yapabilirsiniz. Eski fayanslarınızı, duvarlarınızı farklı dekorlarla yenileyebilir, mutfağınızın çok daha farklı ve renkli bir havya bürünmesini sağlayabilirsiniz.

Açık raflar mutfağa ayrı bir hava katar. Rengarenk mutfak aksesuarları ile süsleyeceğiniz açık raflar, camlı dolaplar ile mutfağınızda renkli ve enerjik bir hava yaratabilir, birçok eşyanızı da bu açık raflara yerleştirebilirsiniz.

Mutfaklarda ada ünitesi yapacak yeriniz yoksa alt kısmı raflı bölmeden oluşan bir masa tercih ederek tepsi, süzgeç gibi mutfak malzemelerinizi de kullanabileceğiniz tekerlikli bir sehpayı kullanarak ada ünite havası yaratabilirsiniz.  İki raflı bölmeden oluşan bir sehpa bulabilirseniz hem yemek hazırlama tezgahı hem de saklama alanı olarak bu sehpayı kullanabilirsiniz.mutfak-15Dolaplarınız eskidiyse ve yeni dolap yaptıracak bütçeniz yoksa, eski dolaplarınızı çok daha canlı renklerle boyayarak mutfağınıza renk katabilirsiniz. Mutfak dolaplarında boyama yaparken gövde ve kapaklarda farklı renkler uygulayabilirsiniz. Dolap  kulplarınızı değiştirerek de farklılık yaratmanız mümkün. Eski sandalyelerinize de aynı işlemi yapabilirsiniz. Sandalyelerinizi farklı renklerde boyayarak mutfağınıza hem farklılık hem de renk katabilirsiniz.

Mutfak mobilyalarınız sade ise  halı, perde, minder ve örtülerde canlı ve desenli kumaşlar kullanarak ortama renkli bir hava katabilirsiniz.  Mutfak perdelerinizi, sedir kullanıyorsanız kumaşını değiştirerek mutfağınızda değişiklik yapabilmeniz de mümkün. Mutfağınızda masa kullanıyorsanız, mutfak dekorasyon renklerinize uygun ve hoş desenli masa örtüleri sererek ya da renkli  amerikan servisler ile de masalarınızın üzerini renklendirebilirsiniz. Mutfak masası üzerinde yer vereceğiniz meyve sepetleri ile dekoratif bir hava da yaratmış olursunuz.

Mutfağınızda yeriniz varsa tabakları kullanarak oldukça hoş bir ambiyans yaratabilirsiniz. Açık raflara yerleştirilen rengarenk ya da özel tasarımlı tabaklar ile mutfağınızda bahar havası estirebilirsiniz. Tezgah üstüne koyabileceğiniz renkli ve enterasan  aksesuarlar ile mutfağınızı neşelendirebilirsiniz.

Mutfağınızın duvarlarına ayna  ya da mutfak dekorasyonunuza uyum sağlayacak renklerdeki tablolar asarak duvarlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Mutfağınızda yapacağınız değişiklikler hem yemek yaparken mutfağınızda çok daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de ailece birlikte yemek yerken yapacağınız tatlı sohbetlerin süresini mutfağı hoş ortamı sayesinde arttıracaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir