Mutfaklarda country tarzın esintisi

country-mutfak-1
Aslında hepimiz country tarzın adını bilmesek te bu tarzın nasıl olduğunu mutlaka biliriz. Daha önce country tarzın uygulandığı evler ve yaşam alanlarına mutlaka denk gelmişizdir. Country tarz içerisinde eski günleri ve kasaba evlerini barındırır. Kullanılan her malzeme yöresel eşyalardan ve eski modellerden oluşur. Bu tarz insana beklenmedik bir huzur verir. Country tarz ile döşenen her alan insanı bir anda içerisine alır. Evin her odasında bu tarzı kullanmak mümkündür. Özellikle mutfaklarda yarattığı etki gerçekten görmeye değer. Bunu yaratabilmek içinse dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  • Mutfaklarda country tarzın esintisi kendini ilk önce mutfak dolapları ile gösterir. Country esintisi taşıyan mutfak dolapları genellikle tek ve açık renklerdedir. Beyaz, krem, vanilya ve pudra renklerinin kullanıldığı country tarz dolaplarda nadiren de olsa kahverengi ağaçlar ile kombin yapılmaktadır. Ancak siyah vb başka bir renge rastlamanız pekte mümkün değildir. Açık renkli dolapların işlemelerinde dore ve lame renkler bulunur. Country mutfak dolaplarında camlı bölümler genellikle karedir ve eskinin dolaplarında olduğu gibi çıtadan çerçevelerle süslenmiştir. Hasır sepetler bu tarz içerisinde sıklıkla kullanılır. Mutfak dolaplarının haricinde vitrin benzeri cam eşya dolapları varsa bu dolaplar eğri ayaklı, yuvarlak hatlı eski günlerin vitrinlerini anımsatır bir tarzdadır.

country-mutfak

 

  • Country tarzın esintilerini taşıyan mutfaklarda mutfak masası ve sandalyeler en önemli ikinci detaydır. Dolaplar country tarz ile döşenmişken bu tarz içerisinde keskin ve kare hatları olan modern masalar ve sandalyeler kullanmak orada bir karışıklık olduğunu gösterir. Bu tarzın masa ve sandalyeleri de yuvarlak hatlar taşımalıdır. Yuvarlak hatlardan kastımız masa kare olsa da köşelerinin keskin hatlara sahip olmaması, masa ve sandalye bacaklarının country tarza uygun şekilde, genellikle eğri olmasıdır. Ve eskitilmiş mobilya havası veren masa takımlarını hasır sepetlerle süslemek tarzı tamamlayacaktır.
  • Country mutfaklarda kullanılacak her türlü kumaşın açık renkli olmasına ve küçük çiçeklerden oluşmasına özen göstermek gerekir. Bir kır bahçesini andırırmışçasına hazırlanan masa örtüleri, sandalye minderleri ve perdeler dolapları ve masa takımlarını tamamlayarak modern döşenmiş bir köy evi havasını yaratmalıdır.

country-mutfak-2

  • Country bir mutfak hayal ediyorsanız tüm bu detaylardan sonra aydınlatmalara da dikkat etmeniz gerekir. Kullanılan aydınlatmaların modern olması önemlidir ama bu modernlik country tarzı taşıyabilecek şekilde olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir