Orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev dekorasyonu yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak salondan başlamanız gerekir. Çünkü bir evde en çok kullanılan ilk göze çarpan ve en çok vakit geçirilen yerlerin başında salon gelir.

orta-sehpa-2

Salon dekorasyonu yaparken hem doğru eşya seçimi hem de dekorasyona uygun aksesuarların belirlenmesi önemlidir. Duvar renginden tutun da mobilyalar, avizeler, halılar ve birçok küçük detay. Bu yüzden seçimleri doğru yapmalı ve doğru parçaları bir araya getirilmeli.

Salon dekorasyonun da ilk dikkat edilmesi gereken ana zeminlerin doğru seçimidir özellikle yerlerde kullanılacak parke, duvarda kullanılacak boya ve duvar kağıdı gibi unsurlar dikkatli seçilmeli ki diğer parçalar salon ile uyumlu olsun ki salonda bütünlük yakalanabilsin.

Mobilyaların seçimi tamamlandıktan sonra orta sehpa seçimi nasıl olmalı?

Oldukça önemli bir konudur orta sehpa seçimi çünkü salona uyumu, büyüklüğü küçüklüğü, yaptığınız kombinasyonla uyumu, tarzı ile tam anlamıyla tamamlayıcı bir unsurdur. Özellikle servislerimizde en çok yararlandığımız vazgeçilmez biblo, dergi gibi eşyalarımızı dekoratif şekilde orta sehpa üzerine yerleştiririz. Hem kullanma açısından rahatlık hem de şıktır.

ort-sehpa-4

Genellikle yemek odalarında koltuk takımları arasında yer alan orta sehpa özellikle kullanıcılara uygun farklı alternatifler sunmaktadır. Yapıldığı malzemeyi ve rengini diğer mobilyalara uygun şekilde seçeriz. Orta sehpayı en verimli şekilde kullanarak dekore etmekte sizin zevkinize kalmış tabi ki. Özellikle country ve rüstik şekilde döşenmiş salonlarda tercih edebileceğiniz sehpa modeli  eski bir çeyiz sandığı ya da yine daha önce farklı amaçlarla kullanılmış el işçiliği olan yaşanmışlıkların esintisi olan bir salon sehpası olabilir. Son zamanlarda da oldukça trend olan puzzle sehpaları da oldukça kullanışlı. Hem şık hem de dekoratif.

Aynı boyuttaki birçok sehpayı birleştirip kocaman bir orta sehpa haline getirebilir ve misafirler geldiğinde ya da gerekli olduğunda anda parçaları ayırıp servis sehpası olarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

orta-sehpa-3

Klasik bir salon takımınız varsa o zaman tercihinizi yemek takımı ve koltuk takımlarınızla uyumlu olabilecek tonlarda seçmelisiniz.

Orta masalar  salon takımları içerisinde kendiliğinden yer alabildiği gibi zevkinize uygun farklı modelde tercih edebilirsiniz. Genellikle klasik takımlarda sehpanın ayak kısımları oymalı ya da aslan ayağı şeklinde olanlar tercih edilmektedir. Beyaz, ceviz, krem, bej gibi tonlarda yer alan klasik sehpa modelleri altın rengi ve gümüş rengi ile uyumlu hale getirilerek ayrı bir hava oluşturulur.

Modern mobilyalara sahip bir salonunuz varsa, trend ne olursa olsun hiçbir zaman modanın gerisinde kalmayacaksınız. Dolayısıyla her yıl  tercih edilen modellerdir.

Modern salon sehpa modelleri, farklı biçimde farklı detaylara sahip olanları oldukça dikkat çekicidir. Bu tür orta sehpalarda genellikle iki renk ahşap kullanılır ki daha modern çizgi yakalanır ve bazı modelleri ise camla hareketlendirilir. İki renk olarak tasarlanan modeller birçok mobilyayla kolaylıkla uyum sağlayacağı için oldukça kullanışlıdır. Bu tür orta sehpaları modern aksesuarlar ve objelerle, tepsilerle, mumlarla tamamlaya bilirsiniz.

Küçük salonların vazgeçilmezi olan fonksiyonel sehpalar. Bu tarz orta sehpalar bazen kitaplık, dergilik bazen masa haline gelerek kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle üst kısmı fonksiyonel bakımından açılır şekilde olması ortada durmasını istemediğiniz fazla eşyalarınızı koymanız bakımından kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Son zamanlarda çok beğenilen  bir model de Retro tarz. Özellikle Retro tarzda bir salona sahipseniz o zaman özellikle mavi, sarı, yeşil gibi renklerin canlı renklerin tonlarını da tasarlanmış üst kısmı ahşap ayak ve bacakları metal olan oldukça şık orta sehpalar tercihiniz olabilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir