Salon dekorasyonunu doğru yapmak için 12 püf noktası

salon-takimi
En çok vakit geçirdiğimiz, ailece bir araya geldiğimiz ve birlikte keyifli anlar yaşadığımız, dostlarımızı, misafirlerimizi ağırladığımız salonlar bir nevi evin yaşam merkezidir. Bu nedenle salonların sade, şık ve konforlu olmaları, dekorasyonunun bu anlamda doğru yapılması burada daha keyifli zaman geçirilmesini sağlar.

Şık ve rahat bir salon dekorasyonu yaparken size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç önemli püf noktasını sizlerle paylaştık.

 1. Salonunuza koltuk takımı seçerken ister köşe takımı olsun ister kanepe odanızın ve koltuğu yerleştirmeyi düşündüğünüz alanın ölçülerini mutlaka alın. Mobilyanın sağlamlığı, rahatlığı ve kullanışlı olmasına da önem verilmeli. Köşe takımları, küçük salonları daha büyük göstermek için uygun bir çözümdür. Koltuk alırken minder kısımlarının rahat ve konforlu olmasına önem verin. Salonunuzu olduğundan daha büyük göstermek ve daha ferah göstermek için mümkün olduğunca açık renk ve sade koltuk modelleri seçin.
 2. Ufak dokunuşlar ile pastel tonların rahatlatıcı etkisini oda dekorasyonunuza yansıtabilirsiniz. Örneğin salonda büyük mobilyalar seçtiyseniz koltukların üzerine pastel tonlarda küçük minderler yerleştirerek mobilyaların büyüklüğünün etkisini azaltabilirsiniz.
 3. Salonunuzda doğru ve şık bir dekorasyon yapmak için sadeliğe ve odada kullanılan eşyaların seçeceğiniz duvar boyası, halı, perde renkleri ile birbiriyle uyumuna önem verin.
 4. Orta sehpalar bir salonda kullanılan koltuklar kadar önemlidir. Küçük bir salona orta sehpa seçerken cam malzemeden yapılmış bir masa seçerseniz salonu daha geniş gösterebilirsiniz. Salonunuzun ölçüleri büyükse ve salonda bulunan diğer eşyaların rengi açık renk ise koyu ahşap ve büyük bir yer sehpası tercih edebilirsiniz.sehpa
 5. Salonu gereksiz mobilyalarla, aksesuarlar ile doldurmayın.
 6. Aynalar odayı daha geniş ve ferah gösterdiğinden dolayı salonunuzda dekoratif bir ayna kullanabilirsiniz. Yemek takımınızı yerleştirdiğiniz alanda kullanılacak bir ayna hoş bir görünüm yaratabilir.
 7. Salon aydınlatması yapılırken modern avize modellerinin yanı sıra lambader ve abajur çeşitleri ile salon aydınlatmanıza şıklık katabilirsiniz. Loş ortamlardan hoşlanan kişiler salonlarında lambader tercih edebilir. Koltukların ya da sandalyelerin arkasında yerleştirilen yer lambaları salonda hoş bir aydınlatma sağlayabilir.
 8. Dekoratif yastıklar salonunuza ayrı bir hava katar. Sade ve açık renk bir salon dekorasyonunuz varsa koyu renkte ve desende dekoratif yastıklar kullanarak hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.yastik
 9. Salonunuza halı seçerken mobilyalarınız halınızın dörtkenarında da eşit ölçüde boşluklar bırakacak büyüklükte olmasına dikkat edin. Halılar serildikleri yerin üzerindeki tüm mobilyaları içine alabilmeli. Ayrıca seçilen halının salonun genel dekorasyon renkleri, mobilya tarzı ile uyumlu olması oldukça önemli. Sade mobilyalar tercih edilerek oda dekorasyonu yapıldıysa halı desenli tercih edilebilir fakat canlı renkler kullanıldıysa ve desenli kumaşlar içeren mobilyalar tercih edildiyse desenli halılardan uzak durmalı daha sade modeller seçilmeli.
 10. Perde renginin döşeme, duvar ve aksesuar renkleriyle uyumlu olması gerekir. Perde ve halıların salonda birbiri ile uyumunu sağlayabilmek için açık renk perdeler kullanıyorsanız koyu renk halı modelleri tercih edin. Desenli ve gösterişli perdeler tercih ettiyseniz bu daha sade halılar tercih edin.
 11. Salonunuz küçük ise daha geniş göstereceği için açık renk duvar rengi tercih edin. Son zamanlarda moda olan duvar çıkartmaları da duvar dekorasyonunda hoş bir görünüm yaratabilir.
 12. Yemek odanızın seçimi de önemli. Mobilyalarınızı seçerken aşırı büyük olmamasına ve koltuklarının rahat ve kolay temizlenebilir kumaştan yapılmış olmasına özen gösterin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir