Şık ve rahat bir oturma odası için 14 dekorasyon önerisi

2
Oturma odasında kendimizi rahat hissetmemiz önemlidir çünkü rahat bir ortamda çok daha keyifli zaman geçiririz. Oturma odasının rahatlığı kadar samimi ve şık döşenmiş olması burada daha mutlu ve huzurlu zaman geçirmemizi sağlayabilir. Yeni bir oda yapacaksanız ya da odanızın dekorasyonundan sıkılıp biraz değişiklik yapmaya karar verdiyseniz bazı detayları bilmek çok daha şık ve rahat bir oda dekorasyonu yapmanızı sağlayabilir.

1

Şık ve rahat bir oturma odası nasıl dekore edilir? Dekorasyon yaparken işinize yarayacak bazı önerileri sizin için hazırladık.

 1. Oturma odanızın boyutlarına uygun mobilyalar seçmek odanızın daha rahat ve ferah görünmesini sağlar. Oturma odanıza oturma grubu alırken odanın büyüklüğüne ve şekline dikkat edilerek tercih yapmalısınız. Küçük bir odaya alınan büyük eşyalar hem odada rahat hareket edecek alan bırakmaz hem de odayı olduğundan daha küçük gösterir. Ayrıca fazla eşyadan da kaçınmak gerekir.
 2. Oturma odasında seçilen renkler huzurlu bir ortam sağlayabilmek açısından önemli. Gözü yoracak, renk karmaşası yaratacak renklerden uzak durmak gerekir. Örneğin renk seçimi yapılırken duvarın rengi mobilyaya uyumlu olmalıdır.
 3. Perde renginin döşeme, duvar ve aksesuar renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.
 4. Oturma odasına halı seçerken halının renk ve modelinin odanın duvarları ve odada kullanılan mobilyalar ile uyumlu olması daha hoş bir görünüm yaratır.
 5. Duvardaki tablolarınızdan, odada kullandığınız aksesuarlara kadar her şeyin birbiri ile bağlantılı olması daha şık bir dekorasyon yapmanızı sağlar.
 6. Orta sehpayı merkez alarak mobilyaları sehpanın çevresine yerleştirmek daha şık bir dekorasyon için uygulanabilecek önemli bir detaydır.
 7. Beyaz, krem renkleri veya pastel tonlar ağırlıklı renkler seçmeniz odanın hem sade hem de huzur verici olmasını sağlar.
 8. Oturma odasına bahar havası getirmek isterseniz çiçek desenli koltuk takımları seçebilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta koltuk takımı haricinde kalan diğer dekorasyon objelerini tek renk seçiminizdir. Örneğin perdeleri de çiçek desenli seçmek gözün yorulmasına sebep olabilir.
 9. Oturma odanız küçük ise L koltuk seçmek odanın daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Oturma odanızı daha büyük ve daha ferah göstermek için mümkün olduğunca açık renk ve sade koltuk modelleri seçin. Ayrıca seçilen koltukların rahat ve kolay temizlenebilir kumaştan yapılmış olması da odanızda rahat edebilmeniz açısından önemli bir ayrıntıdır.
 10. Cam malzemeden yapılmış orta sehpa seçerseniz odanızı daha geniş gösterebilirsiniz.
 11. Aksesuarlar kullanarak odanızı küçük dokunuşlarla renklendirebilir, daha şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Koltukların üzerine konabilecek dekoratif yastıklar, duvara asılabilecek tablolar, mumlar, sepetler, çiçekler, küçük dekoratif süs eşyaları odanızın havasını değiştirecek detaylardır.
 12. Duvarlara uygulanabilecek raflara kitaplarınızı, resim çerçevelerinizi, süs eşyalarınızı koyarak duvarlarınızı renklendirebilirsiniz.
 13. Televizyon ünitesi kullanmayacaksanız televizyonunuzu duvara da monte edebilirsiniz.
 14. Odanızda rahat edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri odada yapılan aydınlatmadır. Seçeceğiniz avizenin mobilyaların tarzına uygun tasarımlarda ve renkte seçilmesi odanın şıklığını tamamlayan bir unsurdur.  Lambader ve abajur çeşitleri kullanarak oturma odanızın aydınlatmasına daha da şıklık katabilirsiniz.

3

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir